2016. szeptember 5., hétfő

Hisztamin és hisztamin intolerancia

A hisztamin
A hisztamin a biogén aminok közé tartozik, és a fehérje-építőkövek közé sorolt hisztidin nevű anyag bomlástermékeinek egyike. Szöveti hormonként és idegi átvivő anyagként működik. A hisztamint az emberi szervezet is termeli, és a vér, illetve a szövetek bizonyos sejtjeiben tárolja. Központi szerepet játszik az allergiás reakciókban és testidegen anyagok elleni védekezésben, és többek között szabályozza a gyomorsavtermelést és a bélmozgásokat.  

A hisztamin intolerancia
Hisztamin intolerancia alatt a szervezetbe, élelmiszerrel bejutó hisztaminra való túlérzékenységet értjük. A hisztamin lebontásáért a diamino-oxidáz (DAO) enzim felelős.  Ha ez az enzim nem működik elég hatékonyan, akkor a szervezetben felhalmozódik a hisztamin, és ez váltja ki a jellegzetes panaszokat. Az alkohol és az olyan gyógyszerek, amelyek blokkolják a hisztamint lebontó enzimet, tovább ronthatják a beteg állapotát. 

A hisztamin intolerancia tünetei:
       orrfolyás, tüsszögés
migrén, erős fejfájás
hasfájás, hasi görcsök, puffadás
hasmenés
hányinger, hányás
heves szívdobogás
alacsony vérnyomás, ájulás
kipirulás, „flush”
viszketés, csalánkiütés
alvászavarok
hőhullámok
asztmatikus roham
brain fog (agyi köd)

Megjegyzés
Az egyéni érzékenység és tolerancia nagyon eltérő is lehet. Előfordulhat, hogy bizonyos ételek egyenként, kis mennyiségben nem okoznak panaszt, ám kombináltan vagy nagyobb mennyiségben már igen. Az is előfordulhat, hogy ami egyik nap még nem okozott tünetet, az később már előidézhet panaszokat, mivel pl. a bélben maradtak korábbról élelmiszermaradványok, amelyekhez a további adag hisztamin hozzáadódott és így már tünetet okoz. Az is előfordulhat sajnos, hogy a legkisebb mennyiségben bevitt hisztaminra is igen hevesen reagál a szervezetünk. 

Mikor gondoljunk hisztamin intoleranciára?
A hisztamin intolerancia gyanúja abban az esetben áll fenn, ha
2 vagy több, jellegzetes hisztamin okozta tünet észlelhető,
 a panaszok hisztamin mentes diéta hatására vagy antihisztamin hatású gyógyszerekre javulnak.

Hogyan diagnosztizálható?
DAO (hisztaminbontó enzim) koncentrációjának mérése vérből 
Hisztamin mennyiségének kimutatása székletből

Hol végezhetőek el ezek a vizsgálatok?
Magánlaborban (pl. Synlab)

Nem javulok...mit tegyek?
 Fontos tudni, hogy a hisztamin intolerancia gyakran más intoleranciákkal (pl. fruktóz, szorbit, laktóz..) együtt jelentkezik. Így amennyiben nem hoz javulást a hisztaminszegény étrend, javasolt ezen tesztek elvégzése is. Ennek oka lehet többek között, hogy a bélfal sérült, ezért nem csak a hisztaminlebontást és annak könnyebb vérbe jutását teszi lehetővé, hanem más anyagokét is. Mivel a hisztamin intolerancia kéz a kézben járhat egyéb intoleranciákkal, illetve még komolyabb betegségek (pl. áteresztő bélszindróma) következménye is lehet, nagyon fontos az alapos kivizsgálás. 

A környezetemben sajnos több példát is láttam arra, hogy a hisztamin intolerancia az áteresztő bélszindróma következménye. Ez a betegség egy egyszerű székletvizsgálattal kimutatható. A zonulin mennyiséget vizsgálják ekkor, mivel áteresztő bélszindróma esetén ez az anyag fokozott mennyiségben kimutatható a székletben. A Synlab-ban szintén elvégeztethető ez a vizsgálat. Mindezek mellett még javasolt lehet a Candida mennyiségének is a vizsgálata a székletben, mivel ez a betegség is nagyon hasonló tüneteket tud okozni. 


Eddigi tapasztalataim alapján ezeket a betegségeket dr. Balaicza Erika kezeli körültekintően. Magánrendelésén lehet őt felkeresni. Az első találkozás során meghallgatja a panaszokat, és ez alapján elrendeli a szükséges vizsgálatokat (pl. székletvizsgálat, amiből meg tudják nézni egyből a hisztamin szintet, a Candida-t és az áteresztő bélszindrómát is.) Ez esetben nála is elvégeztethetőek a vizsgálatok. Honlapján további információk elérhetőek (pl. árak). 

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése